Opublikowano Dodaj komentarz

Zaszyfrowany dysk przez cyberatak – ransomware

Czy ransomware może zaszyfrować pliki?

Jeśli zastanawiasz się „Czy ransomware może zaszyfrować pliki?” Odpowiedź brzmi, niestety, tak. Ataków ransomware rośnie, coraz więcej osób chce poznać mechanizmy obronne przed oprogramowaniem ransomware, które mogą wykorzystać do zapewnienia cyberbezpieczeństwa. Szyfrowanie ransomware stało się gorącym trendem wśród cyberprzestępców na całym świecie, a zatem wymaga nieco większej świadomości i czujności od wszystkich użytkowników sieci, ponieważ stwarza bardzo realne zagrożenia dla bezpieczeństwa osobistego i finansowego każdego z nas. Czy ktoś jest bezpieczny przed oprogramowaniem ransomware? Nie, zdecydowanie nie, ponieważ każda osoba zdeterminowana do stworzenia oprogramowania ransomware jest teraz w stanie to zrobić za pomocą Internetu, nawet bez umiejętności kodowania. Szyfrowanie ransomware jest w zasięgu usług online, które umożliwiają tworzenie tego złośliwego oprogramowania za pośrednictwem aplikacji i usług. Istnieje jednak wiele sposobów na zbudowanie sobie bezpieczeństwa i warstw ochrony przed oprogramowaniem ransomware, a także wszystkimi innymi rodzajami oprogramowania ransomware, które są równie łatwe.

Typowe szyfrowania ransomware

Szyfrowanie plików — ten typ ransomware szyfruje pliki i atakuje całą zawartość komputera. Pliki dowolnego typu zostaną zablokowane i nie będzie można ich odzyskać do czasu zakończenia procesu odszyfrowywania. Złośliwe oprogramowanie, takie jak oprogramowanie ransomware, zastępuje wszelkie wcześniejsze szyfrowanie, które mogłeś wykonać, co oznacza, że ​​nadal nie są one bezpieczne przed dalszymi cyberatakami.

Szyfrowanie urządzenia — Innym sposobem, w jaki oprogramowanie ransomware może szyfrować zaszyfrowane pliki, jest atakowanie całego systemu pamięci masowej komputera jako całości. Gdzie sprawia, że ​​​​twoja maszyna jest bezużyteczna, chyba że zostanie zapłacony okup. Ponieważ ta metoda nie wymaga skanowania plików, zaszyfrowanie ich nie przyniesie żadnego efektu po przejęciu systemu operacyjnego komputera.

Cyberochrona – Skoro już odpowiedzieliśmy na pytanie „w jaki sposób oprogramowanie ransomware może szyfrować zaszyfrowane pliki?”. Następne pytanie, które musimy sobie zadać, brzmi: „jak możemy uniknąć ofiar cyberprzestępstw, takich jak oprogramowanie ransomware?”. Ponieważ każdy może równie dobrze znaleźć się wśród tysięcy osób oszukanych lub wykorzystanych w ten sposób, warto uzbroić się w odpowiednią ochronę dla naszych komputerów. Oto kilka sposobów ochrony przed oprogramowaniem ransomware:

Chroń się przed szyfrowaniem ransomware

Twórz ich kopie zapasowe. Jednym z powodów, dla których oprogramowanie ransomware jest tak popularnym sposobem wyłudzania pieniędzy od swoich ofiar, jest fakt, że ludzie potrzebują swoich plików. Niezależnie od tego, czy chodzi o sprawy osobiste, czy biznesowe, życie większości ludzi jest zapisywane na ich komputerach lub urządzeniach. Dlatego są bardziej podatni na poddanie się zagrożeniu. Istnieją 2 sposoby tworzenia kopii zapasowych plików. Możesz kupić zewnętrzny dysk twardy i archiwizować swoje pliki. Posiadanie rezerwowej lub zarchiwizowanej kopii dokumentów i zdjęć nie tylko zapewnia pełne bezpieczeństwo, ale także pomaga uporządkować pliki cyfrowe, podobnie jak przechowywanie zimowych rzeczy na strychu kiedy nie potrzebujemy ich latem. Innym, wygodniejszym sposobem jest wykorzystanie serwerów w chmurze w sieci. Pozwala to na automatyczną synchronizację dla wygody. Umożliwia także pobieranie plików na dowolnym urządzeniu.

Upewnij się, że system operacyjny i aplikacje są aktualne. Deweloperzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo tworzonych przez siebie aplikacji, dlatego ważne jest, aby zaktualizować wszystkie systemy, aby uniknąć włamań i naruszeń.

Teraz, gdy już wiemy że oprogramowanie ransomware może szyfrować pliki, największym i najskuteczniejszym krokiem do wykonania jest poleganie na usługach ochrony przed złośliwym oprogramowaniem dostępnych w Internecie. Dla użytkowników indywidualnych wystarczy bezpłatna usługa, która zapewnia najbardziej podstawowe zabezpieczenia, jednak nie zawsze one się sprawdzają. Użytkownicy biznesowi lub intensywnie korzystający z sieci powinni zainwestować w pełną usługę programu antywirusowego. Współpraca z antywirusem i niezawodną ochroną cybernetyczną może na dłuższą metę zaoszczędzić wielu kłopotów, kosztów i pieniędzy, ponieważ zapobiega wykorzystywaniu przez włamywaczy internetowych.

Dodaj komentarz