Wirtualizacja Proxmox Hyper-V

W dzisiejszych czasach wirtualizacja stała się nieodłączną częścią infrastruktury IT dla wielu firm. Pozwala ona na efektywne wykorzystanie zasobów sprzętowych, zwiększenie skalowalności, obniżenie kosztów oraz zapewnienie większej elastyczności. Istnieje wiele platform wirtualizacyjnych na rynku, a jednym z popularnych rozwiązań jest Proxmox Hyper-V.

Do czego służy proxomox?

Proxomox to darmowe oprogramowanie do wirtualizacji serwera. W ofertach różnych firm możemy zakupić gotowe serwery VPS. Rozwiązanie VPS dobre jest gdy posiadamy jeden system np. sklep internetowy lub stronę internetową. Jednak gdy tych systemów pojawia się więcej a chcemy aby pracowały na stabilnym środowisku korzystamy z usług serwera dedykowanego. Cechą takiego serwera jest możliwość podzielenia go na mniejsze „VPSy” i w tym momencie pojawia się oprogramowanie do wirtualizacji inaczej do podzielenia na mniejsze VPSy.

Jakie są zalety?

Proxomox jest darmowy, oraz bardzo stabilny, posiada dużo możliwości – między innymi backup, klaster HA, czy wygodny interfejs graficzny.

Wirtualizacja Hyper-V

Wirtualizacja hyper-v jest dedykowana dla oprogramowania Microsoft, sposób jej działania wygląda podobnie w wirtualizacji proxomox. Hyper-V znajdziemy nie tylko w systemach serwerowych (np. Windows Server 2019 czy 2022), ale także w systemach klienckich (np. Windows 10 czy Windows 11). Co jednak istotne, narzędzie to nie jest dostępne dla użytkowników korzystających z Windows w wersji Home. Niezbędne jest posiadanie Windows w wersji Pro, Enterprise lub Education (która dla studentów kierunków technicznych dostępna jest za darmo).

Jesteś zainteresowany wdrożeniem serwera dedykowane w firmie z wirtualizacją? Skontaktuj się z nami – tel.: +48 (22) 350 75 30