Wirtualizacja Proxmox Hyper-V

Do czego służy proxomox?

Proxomox to darmowe oprogramowanie do wirtualizacji serwera. W ofertach różnych firm możemy zakupić gotowe serwery VPS. Rozwiązanie VPS dobre jest gdy posiadamy jeden system np. sklep internetowy lub stronę internetową. Jednak gdy tych systemów pojawia się więcej a chcemy aby pracowały na stabilnym środowisku korzystamy z usług serwera dedykowanego. Cechą takiego serwera jest możliwość podzielenia go na mniejsze „VPSy” i w tym momencie pojawia się oprogramowanie do wirtualizacji inaczej do podzielenia na mniejsze VPSy.

Jakie są zalety?

Proxomox jest darmowy, oraz bardzo stabilny, posiada dużo możliwości – między innymi backup, klaster HA, czy wygodny interfejs graficzny.

Wirtualizacja Hyper-V

Wirtualizacja hyper-v jest dedykowana dla oprogramowania Microsoft, sposób jej działania wygląda podobnie w wirtualizacji proxomox. Hyper-V znajdziemy nie tylko w systemach serwerowych (np. Windows Server 2019 czy 2022), ale także w systemach klienckich (np. Windows 10 czy Windows 11). Co jednak istotne, narzędzie to nie jest dostępne dla użytkowników korzystających z Windows w wersji Home. Niezbędne jest posiadanie Windows w wersji Pro, Enterprise lub Education (która dla studentów kierunków technicznych dostępna jest za darmo).

Jesteś zainteresowany wdrożeniem serwera dedykowane w firmie z wirtualizacją? Skontaktuj się z nami – tel.: +48 (22) 350 75 30